Born in 1981 in Istanbul, Mehmet Yücebaşoğlu started his own interior architecture company after graduating from the Yeditepe University, Faculty of Fine Arts Department of Interior Architecture. Later, with the goal of expanding their eld of study, they joined forces with his partner
Ebru Yücebaşoğlu under the brand name A day of Design in 2009.
In addition to practising interior architecture and consulting services, A Day of Design is the representative of the world's most important decoration and textile brands in Turkey. Mehmet Yücebaşoğlu, who manages the Interior Architecture Department of the company, mainly carries out shop and restaurant designs as well as residence projects. Apart from Turkey, the interior designer undertook various projects in New York, The Bahamas, Amman and Kuwait, and for ve years he designed the showcases of the French luxury clothing and leather accessories brand Hermès' stores in Istanbul and Beirut.

He collaborated with Wallpaper Magazine. He designs furniture and lighting for the Absolut brand, and provides interior decoration services in private organizations of brands such as Gucci, Patek Philippe. He describes his love for his profession by this sentence: “I like to create contemporary spaces inspired by the past; spaces that talk but don't shout... I am particularly interested in the modern classical period and the designers of the same period. Designing new furniture speci c to the space, working with di erent materials, combining hot and cold materials such as marble, wood, concrete, stainless steel with textiles to determine the energy and balance of the area are the most exciting parts of my work...”

1981 İstanbul doğumlu Mehmet Yücebaşoğlu, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü’nü bitirdikten sonra kendi iç mimarlık şirketini kuruyor. Daha sonra çalışma alanını genişletmek hede yle ortağı Ebru Yücebaşoğlu ile 2009 yılında A Day of Design markasında buluşarak güçlerini birleştiriyorlar. A Day of Design, iç mimarlık, danışmanlık ve uygulama hizmetlerinin yanı sıra, dünyanın önemli dekorasyon ve tekstil markalarının Türkiye temsilciliğini yapıyor. Şirketin iç mimarlık departmanını yöneten Mehmet Yücebaşoğlu, ağırlıklı olarak konut projelerinin yanı sıra mağaza ve restoran tasarımları gerçekleştiriyor.

Türkiye dışında New York, Bahamalar, Amman ve Kuveyt’te çeşitli projeler üstlenen iç mimar, beş sene boyunca Fransız lüks giyim ve deri aksesuar markası Hermès'in İstanbul ve Beyrut mağazalarının vitrin tasarımlarını yapıyor. Wallpaper ile ortak çalışmalar gerçekleştiren Yücebaşoğlu, Absolut markası için mobilya ve aydınlatma tasarımı; Gucci, Patek Philippe gibi markaların özel organizasyonlarında iç dekorasyon hizmeti sunuyor. Mehmet Yücebaşoğlu “İç mekan tasarımlarında geçmişten ilham alarak güncel mekanlar yaratmayı seviyorum; konuşan ama bağırmayan mekanlar... Özellikle modern klasik döneme ve o dönemin tasarımcılarına ilgi duyuyorum.
Çalıştığım projelerde mekana özel yeni mobilyalar tasarlamak, farklı malzemelerle çalışabilmek, mermer, ahşap, beton, paslanmaz çelik gibi sıcak ve soğuk malzemeleri tekstil ile birleştirerek mekanın enerjisini ve dengesini belirlemek, işimin beni en çok heyecanlandıran tarafı...” sözleriyle mesleğine olan aşkını anlatıyor.